קמטים וקווים עדינים

"קמטים" הוא המונח המתאר את הקיפול והקמטוט של העור לאור זמן, עקב זקנה וגורמים סביבתיים אחרים. לא ניתן לעשות דבר כדי לעצור את זה. יש מספר דברים שניתן לעשות כדי להאט את התהליך, לדוגמה: חשיפה רבה לשמש עלולה לגרום להיווצרות קמטים. שימוש בקרם לחות עם מקדם הגנה, יעזור להילחם בהשפעות השליליות שיש לשמש על העור. בכך נאפשר לעור לספוג את הוויטמינים והחומרים המזינים שמוענקים מהשמש. בחירה בקרם נגד קמטים הנלחם בתופעות הקשות של השמש היא אידיאלית. 

קמטים וקמטוטים יכולים להיות גם תוצאה של לחץ על הפנים והשפעות קשות של רעלים בסביבה. כמו כן באזור שיש בו כמות ניכרת של ערפיח או רעלים באוויר, זה יכול להיות לגרום להזדקן מוקדם יותר. 

קמטים מוקדמים יכולים להיגרם מאי טיפול בעור בין אם מעשנים או שותים משקאות חריפים, גם במקרה של ישנים מספיק בכל לילה. 

ההבדל היחיד בין קווים עדינים לקמטים, הוא עומק הקפל. קווים דקים הם רדודים יותר מקמטים אך עשויים להתקדם לקמטים לאורך הזמן. קו דק נוצר כאש/ר העור מתקמט. בדרך כלל כחלק טיבעי מהיווצרות הבעת הפנים. 

לאורך הזמן תנועות חוזרות ונשנות על שריר הפנים, יכולות להפוך את הקווים לקבועים. חוסר היכולת הזה של העור, לא יכול ל"קפוץ" לאחור כמו שהיה בגיל יותר צעיר. התהליך הינו טיבעי ונגרם כתוצאה המתמוטטות ביצור האלסטין והקולגן. ככל שאנחנו מתבגרים, המבנה הבסיסי של העור שלנו מעניק לו את המראה הגמיש ,המוצק והאלסטי להישבר מתחת לשכבה העליונה (אפידרמיס)של העור. 

קיימים טיפולים רבים לטיפול במצבים אלה. 

צורת הטיפול הנפוצות הינן:   

ישנן שתי גישות טיפוליות, טיפול בקמט עצמו( התערבות חיצונית)  או טיפול בגורם הפיזיולוגי שגרם לקמט עצמו  (לתת לגוף לרפא את עצמו) 

קמטי רגלי העורב – קמטי צחוק

קמט המזכיר רגלי עורב רגלי עורב. נוצר בגלל תנועה חוזרת של שריר האורביקולריס אוקולי – שתפקידו לסגור ולפתוח את העפעפיים. קמטים נוצרים בעת חיוך, מצמוץ או עצימת עיניים בחוזקה.

קמטי המצח – קמטי תמיהה

תוצאה של תנועה חוזרת של שרירי המצח כדי להרים את הגבות. יש שעושים זאת כשהם מתפלאים או סתם בעת שיחה. אנשים עם גבות נמוכות וקרובות לעיניים, וכן אנשים עם עודפי עור בעפעפיים.    

קמטי הגלבלה – קמטי זעף

נוצרים בגלל תנועה חוזרת של שרירי הגלבלה – השרירים שבין הגבות שאחראים בין השאר להבעות זעף וכעס. בעת מאמץ גופני וחשיבה אנשים נוטים להפעיל את שרירי הגלבלה.

קמטים מסוג קפלים

קמט  מסוג כפל נקרא גם קמט גרביטציה , שילוב של כוח הכבידה ואובדן אלסטיות של העור גורם להיחלשות של רקמות החיבור , בעיקר בצידי הפה ובין האף  לפה .        

הקמט הנזו-לביאלי

מיקומו בין האף לפה (נזו-לביאל).  קפל עור הנוצר כחלק מתהליך ההזדקנות בשל אובדן האלסטיות של העור, היחלשות רקמת חיבור התומכים בעור וירידה בנפח השומן העמוק בלחי.

קמט  המריונטה

משווה לפנים מראה כשל בובת מריונטה על חוטים. , ירידה בנפח השומן בלחיים ובסנטר, ספיגה של עצם באזור עצם הלסת וספיגה של שיניים ..

 קפל עור הנוצר כחלק מתהליך ההזדקנות בשל אובדן האלסטיות של העור, ירידה בקולגן והיחלשות רקמת חיבור התומכים בעור, ירידה בנפח השומן בלחיים ובסנטר, ספיגה של עצם באזור עצם הלסת וספיגה של שיניים .

העור הצונח מטה מאיזור הלחיים, במקביל לאובדן התמיכה מלמטה באיזור הסנטר, הלסת והשיניים – מעמיקים את הקמט.

קמטים הנובעים מאובדן גמישות

קמטים אלו נוצרים בעיקר באזור הלחיים , שפתיים , וצוואר  . קמטים אלו נובעים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש  ,ועישון   .  

קמטי ברקוד    (שפה עליונה ) תנועה חוזרת של שריר האורביקולריס אוריס (השריר סביב השפתיים), שעם תהליך ההזדקנות נוצר קמט הנחרט  ומעמיק גלל אובדן האלסטיות של העור וירידה בנפח השומן באזור זה

קמטי אקורדיון: קמט הנוצר  לאורך הלחי התחתונה בעת חיוך וגם במנוחה. משווה  ללחי התחתונה צורת אקורדיון . נוצרים כחלק מתהליך ההזדקנות בשל אובדן האלסטיות של העור, ירידה בנפח השומן התת עורי יחד עם תנועות חוזרות של השרירים באזור בעת חיוך ואכילה.    

קמטים סטטיים:   

קמטים המופיעים באזורים שונים בפנים ובגוף וסימטריים לשני צידי הפנים, קמטים אלו מופיעים על העור גם כשהוא במנוחה (בעיקר בשינה כאשר העור נלחץ על הכרית  לאורך זמן). כמובן שככל שאנו מתגברים העור לא יכול לחזור למצב המתוח שלו וזאת בגלל איבוד קולוגן ואלסטין. 

דרכי טיפול בקמטים: 

בוטוקס: מרפה את השריר זמנית 3-6 חודשים, לא ניחתן לטיפול במצח.  

חומצה הילרונית: החזרת נפח לאזור הכללי של הקמט על ידי חומצה היאלורונית. את החומר מזריקים עמוק לאזור סביב הקמט כדי להרים את הצניחה של העור באזור ורק לאחר מכן ניתן גם להזריק חומצה היאלורונית ישירות לתוך הקמט.

מכשירי RF מוטיפולר: אנרגיית RF  המוחדרת בשיטות שונות (על ידי חימום איזורי כללי עדין, או חימום נקודתי אגרסיבי).

לייזרים: אנרגיית לייזר באורכי גל שונים (1054nm or 10000nm)   חדירה מקסימלית לשכבות הקולוגן  והאלסטין.  

למה טיפול בקמטים על ידי לייזר: 

מכשירי הלייזר הינם עוצמתיים ובעלי פגיעה מירבית באיזור הקמט. אנרגיית הלייזר חודרת לעומק העור ומחממת את  שכבת הקולוגן והאלסטין וכך מעודדת בניית הקולוגן והאלסטין. 

למה טיפול בקמטים על ידי  טכנולוגיית RF

מכשירי ה LEGEND PRO מתמחה בטיפול בניית קולוגן ואלסטין במספר שיטות שונות, ניתן לקבל חימום הדרגתי רך או חימום אגרסיבי מהיר. הגוף מגיב לחימום בבניית קולוגן ואלסטין. 

כמה טיפולים צריך לבצע בטיפול בנגעי פיגמנטציה: במכשיר הלייזר סדרה הינה עד 2-4 טיפולים הינה מספקת. במכשיר הRF סדרה הינה של 4-6 טיפולים. 

כמה זמן החלמה לאחר טיפול

לאחר טיפול בקמטים אין זמן החלמה נדרש, העור רגיש ואדמומי, ורצוי לא להיחשף לשמש. יש למרוח מקדם הגנה במידה ואכן נחשפים לשמש, ב- 3 ימים אחר הטיפול אין לבצע שיזוף מכוון.