מלזמה

Melasma הוא חום טלאים נפוץ מאוד, שיזוף, או כחול-אפור שינוי צבע עור הפנים, כמעט לחלוטין, ניתן לראות אצל נשים בשנות הרבייה. זה מופיע בדרך כלל על הלחיים העליונות, שפה העליונה, מצח, והסנטר של נשים 20-50 שנים של גיל. למרות שזה אפשרי, זה נדיר אצל גברים.

המלזמה קשורה בעיקר לחשיפה חיצונית לשמש, הורמונים חיצוניים כמו גלולות למניעת הריון, ושינויים הורמונליים פנימיים כפי שניתן לראות בהריון. מספר רופאי עור גם מאמינים כי melasma יכולה להיות לקרות מלחץ, שכן שחרורו של מלנין נשלט על ידיזמה שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים, עם הופעתה בדרך כלל בין הגילאים 20 ל-40 שנים. מלזמה שכיחה ביותר אצל אנשים המשתזפים בקלות או בעלי עור חום טבעי ( פוטוטייפ עור פיצפטריק III, IV). זה פחות שכיח אצל אנשים עם עור בהיר או עור שחור .

גורם למלזמה מורכב; הוצעה להפרעת הזדקנות צילום אצל אנשים בעלי נטייה גנטית. הפיגמנטציה נובעת בסופו של דבר מייצור יתר של מלנין על ידי מלנוציטים (תאי פיגמנט); נלקחים על ידי קרטינוציטים (מלנוזה אפידרמיס) ו/או מופקדים בדרמיס (מלנוזה עורית, מלנופגים) לזמה מכונה לפעמים מסכת ההריון, מכיוון שהיא מופעלת לפעמים על ידי עלייה בהורמונים אצל נשים.

רופאים משתמשים לעתים קרובות בהידרוקינון כקו הטיפול הראשון במלזמה. הידרוקינון זמין כתחליב, קרם או ג'ל. אדם יכול למרוח את מוצר ההידרוקינון ישירות על כתמי העור.

גורמים המעורבים בהתפתחות מלזמה כוללים:

  • היסטוריה משפחתית – 60% מדווחים על בני משפחה שנפגעו
  • חשיפה לשמש – אור אולטרה סגול ואור גלוי מעודדים ייצור מלנין
  • הורמונים – הריון ושימוש באמצעי מניעה אוראליים המכילים אסטרוגן / פרוגסטרון , התקנים תוך רחמיים , שתלים וטיפול הורמונלי חלופי, מעורבים ברבע מהנשים המושפעות; הפרעות בבלוטת התריס  יכולות להיות קשורות למלזמה
  • תרופות ומוצרים ריחניים – טיפולים ממוקדים חדשים לסרטן וסבונים מבושמים, מוצרי טואלטיקה ומוצרי קוסמטיקה עלולים לגרום לתגובה פוטוטוקסית לעורר מלזמה

המלזמה מופיעה ככתמים דו צדדיים, אסימפטומטיים, חומים, בהיר עד כהה או כתמים עם גבולות לא סדירים.

דפוסים שונים כוללים:

Centrofacial – מצח, לחיים, אף, שפה עליונה (חוסך את הפילטרום); 50-80% מהמצגות

מאלאר – לחיים, אף

לסת – קו לסת, סנטר

Erythosis pigmentosa faciei – אדמומי או דלקתי

חוץ פנים – אמות, זרועות עליונות, כתפיים בחלוקה חשופה לשמש.

ניתן להפריד את המלזמה לסוגים אפידרמיס, עורי ומעורב, בהתאם לרמת המלנין המוגברת בעור.