כתמי יין פורט

כתמי יין פורט (הידוע גם בשם מומים נימיים) הם כתמי לידה עשויים כלי דם זעירים. הם די נפוצים וקורים בשלושה מתוך 1000 תינוקות.  חלק מכתמי יין הינם קטנים, אחרים יכולים להיות די גדולים. כתמי יין פורט ניתן למצוא בכל מקום על הגוף, אבל לרוב מופיעים על הפנים, הצוואר, הזרועות, הרגליים והקרקפת. הם יכולים לגרום לילדים להרגיש מודעים לעצמם או לאבד את הביטחון העצמי שלהם. בדרך כלל אין בעיות קשורות אחרות עם כתמי יין פורט. אם כתם הלידה הוא על המצח או הלחי, קיים סיכון נדיר לאפילפסיה או לבעיות עיניים. אם כתם הלידה הוא על הגוף והגפיים, הצד הזה עשוי לגדול להיות בגודל שונה.

הסיבה לכתמי יין פורט אינה מובנת במלואה. יתכן שהם בשל בעיה עם העצבים השולטים ומספר נימים מתרחבים באזור שבו סומן כתם יין. כאשר הנימים ממשיכים להתרחב, הם מאפשרים לכמות גדולה יותר של דם להיכנס לכלי הדם, וזה גורם לכתם להיווצר מתחת לעור. ילד שנולד עם כתמי יין פורט, לא נגרם על ידי שום מאמץ של האם בזמן ההריון.

כתמי יין פורט אינם משנים צבע כאשר לוחצים עליהם בעדינות ואינם נעלמים עם הזמן. הם עשויים להיות כהים ועבים יותר כאשר הילד מבוגר יותר או כמבוגר. כתמי יין פורט על הפנים עשויים להיות קשורים לבעיות חמורות יותר. מוצרי קוסמטיקה עשויים לשמש לכיסוי כתמי יין פורט קטנים..

הכתמים  מופיעים כאזור שטוח, אדום לכחול. הצבע הופך לעתים קרובות לצבע סגול כהה יותר עם הגיל. הם עשויים להיות עבים וגבשושיים לאחר שנים רבות. הם משתנים בגודלם מאזורי גוף קטנים עד שלמים. הם לא גדלים בגודל אבל יגדלו בפרופורציה ככל שהילד יגדל.

כתמי יין פורט שונים המנגיומות, עשויים להיראות דומים, אבל כמעט תמיד יעלמו בכוחות עצמם. המנגיומות גם בדרך כלל אינן נוכחות בלידה.

הכתמים לא יכולים להעלם, הם כתם לידה קבוע וייעלמו רק עם טיפול כגון טיפול בלייזר. טיפולי לייזר עשויים לעזור להפוך את כתמי יין פורט לקטנים וקלים יותר.