טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר הוא מצב רפואי המאופיין בהזעת יתר מעבר לנדרש לוויסות טמפרטורת הגוף. זה יכול להשפיע על חלקים שונים בגוף, כולל כפות הידיים, כפות הרגליים, בית השחי והפנים.

הזעת יתר יכולה להיות מסווגת לשני סוגים עיקריים:

1. סוג זה של הזעת יתר המתחיל בדרך כלל במהלך הילדות או ההתבגרות ואינו נגרם על ידי מצב רפואי או תופעות לוואי מתרופות. לעתים קרובות זה משפיע על אזורים ספציפיים בגוף, כגון כפות הידיים, כפות הרגליים, בתי השחי או הפנים. להזעת יתר זו עשויה להיות מרכיב גנטי ויכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם.

2. סוג זה של הזעת יתר נגרם על ידי מצב רפואי או תרופות. זה יכול להשפיע על כל הגוף ועלול להתפתח בשלב מאוחר יותר בחיים. מצבים שעלולים לגרום להזעת יתר זו כוללים הפרעות בבלוטת התריס, סוכרת, גיל המעבר, זיהומים מסוימים והפרעות נוירולוגיות.

תסמינים של הזעת יתר עשויים לכלול:

– הזעת יתר המתרחשת ללא טריגרים כגון חום או מאמץ גופני
– זיעה שנספגת דרך הבגדים ומפריעה לפעילות היומיומית
– גירוי וריח עקב לחות ממושכת
– מצוקה חברתית ורגשית, לרבות מבוכה וחרדה

שכבת בלוטת הזיעה ממוקמת בדיוק על הדרמיס בעומק של 1500-3000 מיקרומטר. בעזרת טכנולוגיות מתקדמות ניתן להביא להפחתה משמעותית בהזעה מבלי התערבות כירוגית. 

השפעת הטיפול הזמני בהזעת יתר מתחילה בתקופה שבין יומיים לשבעה ימים מיום הטיפול. במקרה של שאיבת בלוטות הזיעה- חשים בשיפור באופן מיידי.

במקרה של טיפול בהזעת יתר על ידי לייזר או ניתוח שאיבת בלוטות זיעה, התוצאה תישמר לטווח ארוך. במקרה של טיפול זמני, יש לחדש את הפעולה בכל פרק זמן של חצי שנה ללא הגבלה במספר הפעמים ובהמלצתו של הרופא. ישנם שמדווחים כי כעבור ארבעה טיפולים זמניים, השפעת הטיפול הופכת לממושכת יותר מהפעמים הקודמות ומחזיקה אפילו יותר מחצי שנה. כאמור, כל מקרה לגופו.

בטיפול זמני, נמרחת ברוב המקרים משחת אלחוש על המקום, אולם במקרים קיצונים ניתן להרדים את האזור באופן מקומי.

שאיבת בלוטות הזיעה הנו טיפול המתאים לכל מי שסובל מתופעת הזעת היתר, בין אם היא מוקדית או כללית ובתנאי שמדובר באדם בריא שלאחר פגישת הייעוץ עם הרופא לא נמצאה מניעה רפואית לביצוע השאיבה.