המנגיומה

המנגיומה היא סוג של גידול בכלי הדם \ אי סדירות לידה, שבה מסת רקמה מקומית גדלה ועשירה בכלי דם קטנים. צבע כתם הלידה מגיע מהפיתוח הנרחב של כלי הדם באתר המנגיומות. המנגימיות מורכבות כמעט כולן מנימים זעירים. מנגיומות המערות מורכבות מ"אגמים" ותעלות מלאות דם. המנגיומה עשויה להיות גלויה דרך העור ככתם לידה, המכונה באופן דיבורי "סימן תות".

רוב המנגיומות המתרחשות בלידה, נעלמות לאחר מספר חודשים או שנים. בדרך כלל המנגיומה גדלה במהירות במשך שלושה – תשעה חודשים, בתקופה שאחרי הלידה, שלרוב  תבוא אחריה תקופה של יציבות שמסתיימת בהצטמקות איטית של הגידול.

בדרך כלל אין צורך בטיפול כיוון שהמנגיומות יכולות לסגת מעצמן. לעיתים יעשה ניתוח לייזר להסרת המנגיומה קטנה ודקה, או טיפול בפצעים על הנגע. לפי הסטטיסטיקה הגידולים ייעלמו לחלוטין- 30% מהמגניומות עד גיל שלוש, 50% עד גיל חמש ו- 70% – 90% עד גיל שבע. 

המנגיומות מופיעות גם אצל מבוגרים בכבד. הן נחשבות לגידול שפיר ושכיח ביותר. מתגלה לרוב במקרה, בביצוע סקירת בטן. ניתן לאבחן את ההמנגיומות עפ"י הסתמנות בלבד, ללא צורך בברורים נוספים. במידת הצורך, ניתן להדגים את ההמניומה באמצעות אולטרסאונד, CT, ו- MRI.