אריתמה של רוזציה

אריתמה פירושה אדום, זו אדמומיות בעור או בריריות הנגרמות ע"י זרימת דם מוגברת, בנימים שטחיים. זה קורה עם כל פגיעה בעור, זיהום או דלקת. רוזיצאה הינה אדמומיות בפנים שאינה נובעת תמיד מסומק בלחיים. במקרים רבים לאדמומיות הקבועה, היא מחלת עור בשם הזה. תת הסוג הארותמטוט- לנגיאקטטי (ETR) של רוזיצאה, מאופיין באפיזודות תכופות של הסמקה בפנים ואדמת במרכז פנם מתמשכת ועשויה להיות מלווה בבצקת פנים וצריבה.

הסיבה הפתופיזיולוגית לאריתמה אינה ברורה, כיון אין טיפולים מספקים לצורה שכיחה זו של רוזיצאה. רוזיצאה מאופיינת באדמומיות מוגברת של עור הפנים בעיקר על פני הלחיים, מצח וסנטר. התופעה שכיחה בעיקר בקרב נשים עם עור בהיר. הגורמים לרוזיצאה אינם לגמרי ידועים. ככל הנראה מדובר בשילוב של נטייה גנטית וגורמים סביבתיים, המרחיבות את כלי הדם.

בתחילת המחלה הסומק מופיע ונעלם, אך בהמשך הופך קבוע ומהווה בעיה אסתטית. במקרים רבים מופיע עיבוי של רקמות הפנים והאף. קיימת חשיבות רבה להימנעות מגורמים המחמירים את המחלה ומחשיפה לשמש. כמו כן הקפדה על תזונה נכונה וניקוי עור הפנים ע"י תרחיצים מתאימים המסייעים להסרת עודף שומנים ופתיחת נקבוביות. ניתן וחשוב לטפל בכדי למנוע את החמרתה.

שינוי באורחות חיים בשילוב מספר שיטות טיפול יכול לעצור את המחלה והקלה על החמרתה.מכשירי לייזר מתקדמים הינם השיטה היעילה ביותר לטיפול בהידרדרות המחלה ובשיפור מראה העור.