אקנה וואלגריס

אקנה וולגריס היא מחלת עור דלקתית. אקנה וולגריס הינה שכיחה ופוגעת ב- 85%-100% מהאוכלוסיה בשלב מסוים בחייהם, מאופיינת בקומודונים לא דלקתיים, פתוחים או סגורים וכן בפפולות  וגושים דלקתיים. אקנה וולגריס משפיע על אזורי העור עם האוכלוסייה הצפופה של זקיקי החלב. אזורים אלה כוללים את הפנים, החלק העליון של החזה והגב.

נגעים אלו מתרחשים כאשר יש שינוי היחידות תאי העור הידועות כיחידות pilosebeaceous , המכילות בלוטות חלב, חומר הנקרא סבוב וזקיקי שיער. כאשר יש שמן או תאי עור מתים, הם מצטברים וסותמים יחידות אלו. סביר להניח שתתרחש התפרצות או נגע.

אזורי הפנים של העור המכילים את הכמויות הרבות ביותר של בלוטות החלב, יהיו האזורים שבהם יש את הסיכוי הגבוה ביותר להתרחש התפרצויות אקנה וולגריס. זה כולל את הגב, הפנים והחלק העליון של החזה.

הגורמים השכיחים ביותר לאקנה וולגריס , הם תנודות הורמונליות. עודף חלב ביחידות ה-pilosebeaceous . במקרים מסוימים הוכח שהגנטיקה משחקת תפקיד. סיבה נוספת לאקנה וולגריס , היא עודף של חומר שנקרא סבוס. בלוטות החלב מפרישות חומר שמנוני שבטבעו מורכב מפסולת ושומנים. כאשר תאים בבלוטות מתפוצצים, הסבוס הוא התוצאה שגורמת לאיך שנראה כעור שמן.

שינויים הורמונליים הגורמים לעודף שמן בעור, הם הגורם המוביל לאקנה וולגריס. לפיכך מצב זה מופיע לרוב בגיל ההתבגרות שהתפרצויות הן תגובה לרמות של הורמון הטסטוסטרון, שנמצא אצל גברים ונשים כאחד, בדרגות שונות.

נשים אכן מפרישות כמויות קטנות של טסטוסטרון בנקודות שונות במחזור שלהן. סוגים אלו של נגעים שכיחים אצל נשים. גם לאחר גין ההתבגרות, בימין שלפני הווסת. ככל שהשינויים ההורמונים הופכים ליציבים עם הזמן, נגעי האקנה וולגריס יתחילו להצטמצם או לרדת. בסופו של דבר, ייעלמו.

משך הזמן שלוקח לאקנה וולגריס להיעלם לחלוטין, שונה עבור כל אדם. בדרך כלל הוא נעלם עד סוף שנות העשרה.